Zwycięskie projekty | październik 2023

Monitorowanie stanu konstrukcji z wykorzystaniem fal prowadzonych

Rozwiązanie łączy w sobie najnowsze osiągnięcia w dziedzinie akustyki, inżynierii materiałowej oraz cyfrowego przetwarzania sygnałów. Dzięki technologii prowadzonych fal akustycznych możliwe jest precyzyjne wykrywanie nawet drobnych zmian w strukturze materiału, dzięki czemu szybsza jest reakcja w przypadku potencjalnych uszkodzeń. Kluczowym elementem urządzenia są wysoko czułe przetworniki piezoelektryczne, które zamieniają drgania mechaniczne na sygnały elektryczne, co pozwala na ich analizę i interpretację w czasie rzeczywistym. Technologia badania emisji akustycznej umożliwia z kolei monitorowanie dźwięków wydobywających się z materiału pod wpływem ewentualnych uszkodzeń. To może być nieocenionym wskaźnikiem degradacji materiału czy zbliżającej się awarii. Z rozwiązania mogą skorzystać przedsiębiorstwa z branży kosmicznej, instytucje badawcze, producenci urządzeń monitorujących, a w dłuższej pespektywie także sektor budowlany oraz przemysłowy.