Jestem adiunktem w Instytucie Informatyki AGH. Moje zainteresowania badawcze skupiają się na przetwarzaniu rozproszonym, a konkretnie na obliczeniach Cloud-native i zarządzaniu zasobami.
W 2020 roku zostałam prezesem Fundacji Try IT, której celem jest promowanie Informatyki wśród dziewcząt i kobiet. Od tego czasu koordynuję grant „Girls Go IT”. I właśnie tego będzie dotyczyło moje wystąpienie podczas konferencji ITISME.
Swoją prezentacją spróbuję przybliżyć cele i misje naszej fundacji. Na początku krótko przedstawię historię fundacji, opowiem czym się zajmujemy. Aby pokazać sensowność istnienia fundacji, pokażę jej sukcesy oraz sukcesy beneficjentek. Chcę aby moje wystąpienie odpowiedziało na pytanie: czy kobiety mają swoje miejsce w IT?
Prezes Zarządu Krakowskiego Centrum Innowacyjnych Technologii INNOAGH
Prezes Zarządu Krakowskiego Centrum Innowacyjnych Technologii INNOAGH sp. z o.o., spółki celowej AGH w Krakowie, zastępca Dyrektora ds. Przedsiębiorczości Akademickiej Centrum Transferu Technologii AGH, pracownik naukowo-badawczy, nauczyciel akademicki, trener oraz ekspert z zakresu przedsiębiorczości, budowy biznesu opartego na wiedzy i nowoczesnych technologiach. W ekosystemie innowacji AGH odpowiedzialny za realizację procesu preinkubacji i preakceleracji projektów o potencjale wdrożeniowym.
Aktywnie uczestnicy w doradztwie i mentoringu zespołów zainteresowanych kreowaniem i modelowanie startupu. Kierownik studiów podyplomowych „Przedsiębiorczość technologiczna” realizowanych na Wydziale Zarządzania AGH w ramach AGH TECH Startup school.
Absolwent rządowego programu stażowo-szkoleniowego TOP 500 Innovators na Uniwersytecie Stanforda, USA
Everything is connected - wszystko się łączy. A w każdym razie wszystko łączy się z IT, a IT może prowadzić zawiłymi ścieżkami do wszystkich innych dziedzin, w szczególności do... nauk społecznych.
Opowie o tym Nina Bażela - absolwentka Informatyki, studentka Kognitywistyki i członkini koła naukowego AGH Space Systems, zajmującego się rozwijaniem technologii kosmicznych. Zarówno podczas studiów, działalności w kole, jak i w pracy, najbardziej lubi łączyć tematy, które pozornie wydają się nie mieć ze sobą nic wspólnego i działać wszędzie tam, gdzie ludzie wchodzą w interakcje z technologią.
Dlatego podczas prezentacji będzie trochę o tym, co może wpływać na nasze zaufanie do robota, dlaczego przycisk "anuluj" powinien być czerwony, a "akceptuj" zielony, a także o tym, co odróżnia sny gracza komputerowego od snów przeciętnego widza seriali. Czyli w skrócie - o tym, że warto poszukać miejsca dla siebie i swoich pasji w IT, nawet jeśli nasz zestaw umiejętności i zainteresowań niezbyt przypomina ten charakterystyczny dla przeciętnego programisty - a może nawet tym bardziej wtedy. Bo w świecie IT wszystko się łączy, a jak mawiał pewien ekscentryczny detektyw "Wszechświat uczyni cię częścią tego, czy Ci się to podoba, czy nie."
Absolwent AGH kierunku fizyka techniczna, 1/2 spółki HardCoder, jej współzałożyciel i główny szkoleniowiec, etatowy programista z kilkuletnim stażem znający kilka języków, internetowy sprzedawca wiekowych zabawek, niepoprawny marzyciel i aspirujący wizjoner, pragnący zmienić świat na lepszy i prostszy. Prywatnie szczęśliwy człowiek po 30-ce, żonaty i podwójnie piesiaty.
HardCoder powstał w oparciu o dewizę "programowanie jest proste!". Oferuje kursy programowania oraz szerzy wiedzę z działalności branży IT, pozwalając poznać kodowanie od podstaw każdej chętnej osobie - z efektami zależnymi przede wszystkim od ciężkiej pracy, a nie możliwości finansowych czy predyspozycji zawodowych. Nie każdemu pisana jest praca programisty, ale wszyscy powinni spróbować napisać kilka linijek i się przekonać, że nie jest to czarna magia, a jedynie możliwa do wyćwiczenia umiejętność (choć niekoniecznie łatwa do zdobycia!) - przydatna zarówno w zawodzie, jak i w zupełnie nieoczywistych zastosowaniach codziennych...
Znasz kogoś, kto programuje i sporo na tym zarabia? Z pewnością. Czy wyobrażasz sobie swoją karierę przed komputerem za pięciocyfrową pensję? Skoro czytasz ten opis, to prawdopodobnie tak. A może wybór studiów był nie do końca trafiony i chcesz się przebranżowić? To ostatnio bardzo powszechne zjawisko i wielu się udało. Czy w takim razie musisz nauczyć się programować i nie ma już innej drogi do bycia bohaterem? I tak, i nie (ale jednak trochę tak!) – o tym więcej opowiemy na konferencji IT IS ME!
Ukończyłam kognitywistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od wielu lat pracuję w projektach badawczo-rozwojowych w Instytucie Informatyki AGH, gdzie robię także doktorat.
W świecie IT pojawia się coraz więcej humanistów. Często nie jest łatwo im się w tym świecie odnaleźć. Na podstawie własnych doświadczeń chciałabym wspólnie ze słuchaczami zastanowić się, czy warto taką ścieżkę obierać i kto może na tym skorzystać.
Świeżo upieczona absolwentka kierunku Informatyka i Ekonometria na Wydziale Zarządzania AGH, absolwentka studiów podyplomowych na kierunku Zarządzanie Projektami Informatycznymi, a od ponad roku także pracująca na Uczelni Menadżerka Projektów na początku swojej kariery.
Akademia Górniczo-Hutnicza z każdym rokiem wypuszcza w świat specjalistów, którym przekazuje kompetencje z przeróżnych dziedzin. Dlaczego więc nie spróbować zatrzymać tego cennego zasobu w organizacji, dając możliwość dalszego rozwoju? W odpowiedzi na to pytanie powstała wizja stworzenia środowiska umożliwiającego studentom wszystkich kierunków rozpoczęcie kariery związanej z zarządzaniem projektami poprzez pracę w jednostce realizującej strategiczne dla AGH przedsięwzięcia.
Moja prezentacja opierać się będzie o doświadczenia Centrum Zarządzania Wdrożeniami w próbie zlokalizowania ukrytych talentów wśród osób studiujących, chcących spróbować swoich sił w dziedzinie zarządzania projektami IT. Opowiem o pierwszej edycji programu, opracowanego w naszej jednostce dla tych, którzy szukają swojej drogi w realizacji projektów informatycznych.