IT is ME - Festiwal innowacji studenckich | PAŹDZIERNIK 2022
Archiwum edycji | październik 2022
IT is ME - Festiwal innowacji studenckich | Październik 2022
Zwycięskie projekty
  Program wydarzenia
  8:30 – 9:00
  8:30 – 9:00
  Powitalna kawa
  Rejestracja prelegentów i sponsorów, podpisanie zgód, rozdanie identyfikatorów
  9:00 – 9:30
  9:00 – 9:30
  Otwarcie: Dyrektor Instytutu Informatyki i Koordynator ds. Informatyzacji AGH - prof. Marek Kisiel-Dorohinicki

  Powitanie uczestników - Anna Żmuda–Muszyńska, Rzecznik Prasowa AGH
  9:30 – 9:40
  9:30 – 9:40
  Słowo o działalności studenckiej w AGH - Prorektor ds. Studenckich, prof. Rafał Dańko
  9:40 – 9:50
  9:40 – 9:50
  Wprowadzenie: Anna Żmuda –Muszyńska
  9:50 –10:10
  9:50 –10:10
  Czy kobiety mają swoje miejsce w IT? - Joanna Kosińska, Prezes Fundacji TRY IT
  10:10 –10:30
  10:10 –10:30
  Everything is connected, czyli czemu wszystkie drogi prowadzą do IT - Nina Bażela, członkini organizacji studenckiej AGH Space System.
  10:30 –10:50
  10:30 –10:50
  Czy jestem oszustem? – Aleksandra Urbańczyk, Instytut Informatyki AGH
  10:50 – 11:10
  10:50 – 11:10
  W poszukiwaniu ukrytych talentów – doświadczenia Centrum Zarządzania Wdrożeniami AGH - Weronika Zaręba, Menedżerka Projektów w CZW
  11:10 – 11:30
  11:10 – 11:30
  Od hardcodera do bohatera – czy musisz umieć programować!? – Paweł Miry, HardCoder
  11:30 – 12:30
  11:30 – 12:30
  Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród
  12:30 – 13:00
  12:30 – 13:00
  Przerwa kawowa
  13:00 – 14:30
  13:00 – 14:30
  Prezentacja wyróżnionych projektów
  14:30 – 15:00
  14:30 – 15:00
  Przedsiębiorczość akademicka w AGH - Dominik Kowal, z-ca dyrektora ds. przedsiębiorczości akademickiej CTT AGH, Prezes Zarządu Krakowskiego Centrum Innowacyjnych Technologii INNOAGH sp. z o.o.
  15:00 – 15:15
  15:00 – 15:15
  Podsumowanie wydarzenia – prof. Aleksander Byrski, z-ca Prezesa Fundacji TRY IT
  15:15 – 16:00
  15:15 – 16:00
  Spotkania ze sponsorami i mentorami, korzystanie z atrakcji
  IT is ME - Festiwal innowacji studenckich
  Prelegenci
  • Joanna Kosińska
   Prezes fundacji TRY IT

   Jestem adiunktem w Instytucie Informatyki AGH. Moje zainteresowania badawcze skupiają się na przetwarzaniu rozproszonym, a konkretnie na obliczeniach Cloud-native i zarządzaniu zasobami.


   W 2020 roku zostałam prezesem Fundacji Try IT, której celem jest promowanie Informatyki wśród dziewcząt i kobiet. Od tego czasu koordynuję grant „Girls Go IT”. I właśnie tego będzie dotyczyło moje wystąpienie podczas konferencji ITISME.


   Swoją prezentacją spróbuję przybliżyć cele i misje naszej fundacji. Na początku krótko przedstawię historię fundacji, opowiem czym się zajmujemy. Aby pokazać sensowność istnienia fundacji, pokażę jej sukcesy oraz sukcesy beneficjentek. Chcę aby moje wystąpienie odpowiedziało na pytanie: czy kobiety mają swoje miejsce w IT?

  • dr inż. Dominik Kowal

   Prezes Zarządu Krakowskiego Centrum Innowacyjnych Technologii INNOAGH

   Prezes Zarządu Krakowskiego Centrum Innowacyjnych Technologii INNOAGH sp. z o.o., spółki celowej AGH w Krakowie, zastępca Dyrektora ds. Przedsiębiorczości Akademickiej Centrum Transferu Technologii AGH, pracownik naukowo-badawczy, nauczyciel akademicki, trener oraz ekspert z zakresu przedsiębiorczości, budowy biznesu opartego na wiedzy i nowoczesnych technologiach. W ekosystemie innowacji AGH odpowiedzialny za realizację procesu preinkubacji i preakceleracji projektów o potencjale wdrożeniowym.


   Aktywnie uczestnicy w doradztwie i mentoringu zespołów zainteresowanych kreowaniem i modelowanie startupu. Kierownik studiów podyplomowych „Przedsiębiorczość technologiczna” realizowanych na Wydziale Zarządzania AGH w ramach AGH TECH Startup school.

   Absolwent rządowego programu stażowo-szkoleniowego TOP 500 Innovators na Uniwersytecie Stanforda, USA

  • Nina Bażela

   Everything is connected - wszystko się łączy. A w każdym razie wszystko łączy się z IT, a IT może prowadzić zawiłymi ścieżkami do wszystkich innych dziedzin, w szczególności do... nauk społecznych.


   Opowie o tym Nina Bażela - absolwentka Informatyki, studentka Kognitywistyki i członkini koła naukowego AGH Space Systems, zajmującego się rozwijaniem technologii kosmicznych. Zarówno podczas studiów, działalności w kole, jak i w pracy, najbardziej lubi łączyć tematy, które pozornie wydają się nie mieć ze sobą nic wspólnego i działać wszędzie tam, gdzie ludzie wchodzą w interakcje z technologią.


   Dlatego podczas prezentacji będzie trochę o tym, co może wpływać na nasze zaufanie do robota, dlaczego przycisk "anuluj" powinien być czerwony, a "akceptuj" zielony, a także o tym, co odróżnia sny gracza komputerowego od snów przeciętnego widza seriali. Czyli w skrócie - o tym, że warto poszukać miejsca dla siebie i swoich pasji w IT, nawet jeśli nasz zestaw umiejętności i zainteresowań niezbyt przypomina ten charakterystyczny dla przeciętnego programisty - a może nawet tym bardziej wtedy. Bo w świecie IT wszystko się łączy, a jak mawiał pewien ekscentryczny detektyw "Wszechświat uczyni cię częścią tego, czy Ci się to podoba, czy nie."

  • Paweł Miry

   Absolwent AGH kierunku fizyka techniczna, 1/2 spółki HardCoder, jej współzałożyciel i główny szkoleniowiec, etatowy programista z kilkuletnim stażem znający kilka języków, internetowy sprzedawca wiekowych zabawek, niepoprawny marzyciel i aspirujący wizjoner, pragnący zmienić świat na lepszy i prostszy. Prywatnie szczęśliwy człowiek po 30-ce, żonaty i podwójnie piesiaty.


   HardCoder powstał w oparciu o dewizę "programowanie jest proste!". Oferuje kursy programowania oraz szerzy wiedzę z działalności branży IT, pozwalając poznać kodowanie od podstaw każdej chętnej osobie - z efektami zależnymi przede wszystkim od ciężkiej pracy, a nie możliwości finansowych czy predyspozycji zawodowych. Nie każdemu pisana jest praca programisty, ale wszyscy powinni spróbować napisać kilka linijek i się przekonać, że nie jest to czarna magia, a jedynie możliwa do wyćwiczenia umiejętność (choć niekoniecznie łatwa do zdobycia!) - przydatna zarówno w zawodzie, jak i w zupełnie nieoczywistych zastosowaniach codziennych...


   Znasz kogoś, kto programuje i sporo na tym zarabia? Z pewnością. Czy wyobrażasz sobie swoją karierę przed komputerem za pięciocyfrową pensję? Skoro czytasz ten opis, to prawdopodobnie tak. A może wybór studiów był nie do końca trafiony i chcesz się przebranżowić? To ostatnio bardzo powszechne zjawisko i wielu się udało. Czy w takim razie musisz nauczyć się programować i nie ma już innej drogi do bycia bohaterem? I tak, i nie (ale jednak trochę tak!) – o tym więcej opowiemy na konferencji IT IS ME!

  • Aleksandra Urbańczyk

   Ukończyłam kognitywistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od wielu lat pracuję w projektach badawczo-rozwojowych w Instytucie Informatyki AGH, gdzie robię także doktorat.


   W świecie IT pojawia się coraz więcej humanistów. Często nie jest łatwo im się w tym świecie odnaleźć. Na podstawie własnych doświadczeń chciałabym wspólnie ze słuchaczami zastanowić się, czy warto taką ścieżkę obierać i kto może na tym skorzystać.

  • Weronika Zaręba

   Świeżo upieczona absolwentka kierunku Informatyka i Ekonometria na Wydziale Zarządzania AGH, absolwentka studiów podyplomowych na kierunku Zarządzanie Projektami Informatycznymi, a od ponad roku także pracująca na Uczelni Menadżerka Projektów na początku swojej kariery.


   Akademia Górniczo-Hutnicza z każdym rokiem wypuszcza w świat specjalistów, którym przekazuje kompetencje z przeróżnych dziedzin. Dlaczego więc nie spróbować zatrzymać tego cennego zasobu w organizacji, dając możliwość dalszego rozwoju? W odpowiedzi na to pytanie powstała wizja stworzenia środowiska umożliwiającego studentom wszystkich kierunków rozpoczęcie kariery związanej z zarządzaniem projektami poprzez pracę w jednostce realizującej strategiczne dla AGH przedsięwzięcia.


   Moja prezentacja opierać się będzie o doświadczenia Centrum Zarządzania Wdrożeniami w próbie zlokalizowania ukrytych talentów wśród osób studiujących, chcących spróbować swoich sił w dziedzinie zarządzania projektami IT. Opowiem o pierwszej edycji programu, opracowanego w naszej jednostce dla tych, którzy szukają swojej drogi w realizacji projektów informatycznych.

  Lokalizacja
  Festiwal odbyłsię w siedzibie Instytutu Informatyki AGH, bud. D-17, ul. Kawiory 21, Kraków.
  Informacje o organizatorach
  Rada Kół Naukowych (RKN)

  RKN zainaugurowała swoja działalność 23 maja 2022 roku. Zadania i cele, jakie sobie stawia RKN to:
  • zwiększenie integracji kół naukowych AGH poprzez wspólne kanały komunikacyjne oraz organizację wydarzeń i imprez integracyjnych,
  • poszerzenie kompetencji miękkich członków kół naukowych poprzez organizację szkoleń,
  • współpraca z Pełnomocnikami Rektora ds. Kół Naukowych w ramach organizacji wydarzeń dla członków kół naukowych, zapewnienia wsparcia merytorycznego, organizacyjnego i materialnego dla działalności kół,
  • reprezentowanie kół naukowych przed władzami AGH oraz poza uczelnią,
  • współpraca kół naukowych z komisjami URSS za pośrednictwem Rady Kół Naukowych jako organu URSS.


  Fundacja TRY IT

  Fundacja Try IT działa przy Instytucie Informatyki AGH. Fundacja ma na celu wzmocnienie pozycji kobiet i dziewcząt w dziedzinie IT i nowych technologii oraz budowanie społeczności, która pomaga im na ścieżce kariery i przygotowuje do rozwoju w branży IT. Jest to zatem inicjatywa, której celem jest promowanie i inspirowanie kobiet dążących do rozwoju kariery zawodowej w IT i spełnienia w życiu prywatnym.

  Priorytetem Fundacji jest zbudowanie bardziej zróżnicowanej społeczności w branży technologicznej przez co zachęca kobiety do nawiązywania kontaktów branżowych, poprawy umiejętności korzystania z technologii cyfrowych oraz skutecznego konkurowania. W tym celu Fundacja kieruje się dialogiem społecznym i podejmuje działania mające na celu zgromadzenie liderów i zwolenników branży, aby zaangażować, połączyć i zainspirować oraz wspierać społeczność ekspertów, którzy pomogą zachęcić kobiety do rozwoju w branży technologicznej i obejmowania stanowisk w dziedzinach związanych z IT.

  Kolejnym celem, który przyświeca działalności Fundacji jest zachęcenie dziewcząt do wstępu na techniczne kierunki studiów oraz kontynuowania edukacji w IT. Cel ten jest realizowany poprzez aktywne działania w kierunku poprawy uczestnictwa i osiągnięć dziewcząt w edukacji w STEM, zapewnienia edukacji w dziedzinie IT a także zwiększenia świadomości znaczenia edukacji STEM dla dziewcząt i kobiet.  Zespół Przedsiębiorczości Akademickiej CTT AGH

  Zespół Przedsiębiorczości Akademickiej Centrum Transferu Technologii AGH (CTT AGH), współpracując z Krakowskim Centrum Innowacyjnych Technologii INNOAGH sp. z o.o. (INNOAGH), aktywnie uczestniczy w kształtowaniu ekosystemu innowacji i przedsiębiorczości AGH w Krakowie.

  Eksperci zgromadzeni wokół wyzwań związanych z wdrażaniem na rynek pomysłów czy technologii tworzą wyjątkowo przyjazną przestrzeń dla inkubacji technologicznych startupów na początkowych etapach ich rozwoju. CTT AGH i INNOAGH dąży do tego, aby stać się centrum wiedzy oraz kompetencji w zakresie innowacji i przedsiębiorczości akademickiej.

  Oferowane wsparcie obejmuje na przykład:
  · pomoc w odnalezieniu się w uwarunkowaniach i możliwościach kreowania własnego innowacyjnego biznesu w środowisku akademickim AGH,
  · możliwość pozyskania raportów, badań i analiz rynkowych ważnych na etapie projektowania przyszłego startupu,
  · pomoc na poszczególnych etapach rozwoju startupu od fazy kształtowania się idei biznesu poprzez powołanie spółki i jej początkowy rozwój (np. model biznesowy, model finansowy, sprawy formalno-prawne związane z uruchomieniem spółki, formalizacja współpracy, proces inwestycyjny),
  · pomoc w dotarciu i pozyskaniu brakujących zasobów, w tym również finansowych (np. warsztaty, granty i dotacje, programy akceleracyjne),
  · dostęp do bazy inwestorów i partnerów biznesowych współpracujących z AGH i INNOAGH (np. networking, sieciowanie partnerów),
  · kształtowanie wiedzy i postaw przedsiębiorczych poprzez szkolenia, doradztwo, mentoring.  Centrum Spraw Studenckich (CSS)

  CSS jest pomocniczą jednostką prowadzącą działalność zarządczą, administracyjną i obsługową w sprawach z obszarów powierzonych nadzorowi Prorektora ds. Studenckich. CSS realizuje zadania dotyczące szeroko pojętej działalności studenckiej, obejmującej wszelkie aktywności studentów poza obszarem kształcenia.

  Zadaniem CSS jest w szczególności:
  · zapewnienie administracyjnej realizacji uprawnień i obowiązków Prorektora ds. Studenckich, a także działalność organizacyjna Pionu Spraw Studenckich,
  · koordynacja i nadzór oraz realizacja działań z zakresu przyznawania świadczeń dla studentów,
  · nadzór nad działalnością naukową, kulturalną i sportową studentów oraz jej obsługa administracyjna,
  · ścisła współpraca z Uczelnianą Radą Samorządu Studenckiego w zakresie spraw studenckich,
  · wspieranie i aktywizacja studentów i absolwentów w realizacji aspiracji zawodowych, współpraca z przedsiębiorcami w Polsce i za granicą,
  · badania rynku pracy, w tym monitoring losów zawodowych absolwentów.
  · prowadzenie i obsługa administracyjna spraw wychowawczych i dyscyplinarnych studentów,
  · prowadzenie, koordynacja i nadzór nad sprawami studentów z niepełnosprawnościami.  STUDENCKA AGENCJA KREATYWNA (SAK)

  SAK AGH to organizacja studencka zrzeszająca pasjonatów z różnych obszarów branży IT, współpracujących by tworzyć rozwiązania dostosowane do potrzeb odbiorców. Specjalizujemy się w obszarach web/app developmentu, UX/UI, grafiki komputerowej oraz marketingu. Równolegle zajmujemy się organizacją wydarzeń (konferencje, szkolenia, wyjazdy). W naszej pracy wyróżnia nas profesjonalizm i kompleksowość, a dostarczane rozwiązania, niczym u wprawnego szewca, są „szyte na miarę”.

  Jako współorganizator „IT IS ME” mamy dwa, jasno określone cele: dołożyć wszelkich starań, aby wydarzenie było dla Was możliwie najciekawsze, a jego jakość stała na wysokim, SAK-owym poziomie.
  IT is ME - Festiwal innowacji studenckich
  Komitet Naukowy Konkursu Innowacji Studenkich IT is ME
  Dyscyplina Nauki Chemiczne
  dr hab. inż. Paweł Stoch, prof. AGH - Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki

  Dyscyplina Nauki o Zarządzaniu i Jakości
  dr hab. inż. Jerzy Duda, prof. AGH - Wydział Zarządzania

  Dyscyplina Inżynieria Mechaniczna
  dr hab. inż. Andrzej Klepka, prof. AGH - Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki

  Dyscyplina Inżynieria Biomedyczna
  dr hab. inż. Adam Piórkowski, prof. AGH - Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej

  Dyscyplina Inżynieria Materiałowa
  dr hab. inż. Łukasz Rauch - Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej

  Dyscyplina Automatyka, Elektronika i Elektrotechnika
  dr hab. inż. Adam Ożadowicz, prof. AGH - Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej

  Dyscyplina Informatyka, Informatyka Techniczna i Telekomunikacja
  dr hab. inż. Aleksander Byrski, prof. AGH - Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji
  dr hab. inż. Jarosław Wąs, prof. AGH - Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej
  dr hab. inż. Tomasz Szydło, prof. AGH - Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji
  dr hab. inż. Piotr Nawrocki, prof. AGH - Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji
  Sponsorzy
  Organizatorzy
  Wspierają nas